تاریخ انتشار :جمعه ۲۸ آذر ۹۳.::. ساعت : ۷:۳۷ ب.ظ
فاقددیدگاه 544 بازدید

ارتباط مصاحبه دکتری با مذاکرات هسته ای ایران !

ارتباط مذاکرات هسته با مصاحبه دکتری

ارتباط مصاحبه دکتری با مذاکرات هسته ای ایران !

این روزها صحبت از مذاکرات هسته ای به سرتیتر مهمترین مطبوعات خبری تبدیل شده و مطابق روال همیشگی هرگاه سخن از مذاکرات هسته ای به میان می آید گروه های به اصطلاح چپ و راست بهانه ای برای تخریب جبهه مقابل پیدا می کنند. غافل از اینکه ما نقاط قوت خود را در مذاکرات، رسانه های خبری و برنامه ریزی فراموش کرده ایم.

هدف از این نوشته بررسی جوانب مذاکرات هسته ای نیست بلکه می خواهیم به ارتباط ظریفی که بین مصاحبه دکتری برخی از دانشجویان با مذاکرات چندساله ما وجود دارد، اشاره کنیم. صحبت از رویکرد مخربیست که در جلسه مصاحبه باعث می شود قوی ترین دانشجویان از راهیابی به مقطع دکتری باز بمانند.

موضوع از آنجا آغاز می شود که ما نقاط قوت خود را بنا به دلایلی فراموش و حتی متاسفانه به نقطه ضعف تبدیل می کنیم. دقیقاً اگر شعارها را کنار بگذاریم، به طور عملی در برنامه ریزی اقتصادی و سیاست خارجی عیناً این موضوع را پیاده کرده ایم (البته منظور دولت خاصی نیست منظور از گذشته تاکنون است). برای نمونه در اینجا به دو نمونه اشاره  می شود:

 

الف- مذاکرات و تحریم های هسته ای

مصداق اول بحث داغ هسته ای است. واقعیت این است که تک تک مردم دنیا می دانند که کشور اصلی تحریم کننده ایران-آمریکا- خود دارای دو نقطه ضعف بسیار اساسی و بنیادین است. نقطه ضعف اول داشتن سلاح های هسته ای نظامی و نقطه ضعف دوم استفاده عملی و نظامی از این کلاهک های هسته ای در کشور ژاپن.

در آخرین مصاحبه وزیر امور خارجه آمریکا (بعد از اتمام دوره تمدید شده) با رسانه های خبری دیدیم که چطور این کشور نه تنها نقاط ضعف خود را نمی بیند بلکه به نظر می رسد از آن ها به عنوان دست برتر مذاکرات استفاده می کند. اگر نخواهیم به واسطه ایرانی بودنمان از وزیر خارجه آمریکا تعریف کنیم تنها می توان گفت ایشان در مصاحبه خبری فوق العاده خوب عمل کردند. ایشان -همانند همیشه- نام کشور آمریکا را مترادف با لغت جهان بکار می برد. لطفا یک بار دیگر این مصاحبه انگلیسی وزیر امور خارجه آمریکا را به دقت گوش کنید. مثلا گفته می شود “آمریکا (USA) و جهان (World) بایستی مطئمن شوند که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است”… این یک نمونه به خوبی بیان گر اوج اعتماد به نفس در میان مذاکره کنندگان از نوع آمریکایی است. انصافاً بایستی به وزیر خارجه آمریکا تبریک گفت. کشوری که خود با سلاح هسته ای جان هزاران نفر بی گناه را گرفته است واژه ای به نام بریک اوت (breakout) یک ساله در ادبیات سیاسی دنیا علیه ایران جا انداخته است. به این معنی که ایران حتی به میزان غنی سازی تاحد معینی هم نبایستی فکر کند. لطفا بدور از احساسات وطن گرایانه مجدداً داستان را در ذهن خودتان مرور کنید. جدای از مباحث سیاسی، آیا ما در مصاحبه های شغلی یا مصاحبه دکتری خود تا این حد از اعتماد به نفس را داشته ایم؟

 

ب- قیمت نفت

موضوع دوم بحث کاهش بهای نفت و فشار اقتصادی بر ایران است. به نظر شما نفت یک نقطه ضعف کشور است؟ به خوبی این روزها دیده می شود که یکی از بهترین راه ها برای فشار اقتصادی بر ایران استفاده از اهرم کاهش بهای نفت است. متاسفانه بگونه ای برنامه ریزی کرده ایم که نقطه قوت خود که بسیاری از کشورهای به اصطلاح پیشرفته دنیا حتی اگر نصف میزان نفت ایران را داشتند ادعای ابرقدرتی سر می دادند به صورت نقطه ضعف ایران در دنیا نمود پیدا کرده است. عوض اینکه ما نفت خود را به عنوان اهرم تحریمی علیه برخی از کشورها استفاده کنیم موضوع کاملاً برعکس شده است. در شرایط فعلی حتی توانایی جلوگیری از کاهش بهای نفت و اثر گذاری بر کشورهای منطقه در جهت کاهش عرضه نفت را نیز نداریم (سیاسیون لطفاً مقصر را دولت خاصی ندانند.). ممکن است خنده دار باشد اما دقیقاً مشابه این موضوعات در مصاحبه دکتری برخی از دوستان اتفاق می افتد.

فردی را تصور کنید که به مصاحبه دکتری راه پیدا کرده است و به چند زبان روز دنیا نیز آشنایی دارد. مثلا با زبان های انگلیسی (در حد بسیار عالی)، فرانسه (ضعیف)، ایتالیایی (ضعیف) و عربی (بسیار ضعیف) آشناست. در روز مصاحبه دکتری این فرد می تواند خود را به دو صورت معرفی کند: روش اول- بنده به صورت ضعیف با زبان های فرانسه و ایتالیایی آشنا هستم، البته زبان عربی ام  خیلی ضعیف تره، همچنین زبان انگلیسی رو خب می دانم (سیاسیون به این شیوه بخوانند: متاسفانه کشور ما صادر کننده مواد نفتی است که قیمت آن هر روز رو به افول است) شیوه دوم- من به زبان انگلیسی کاملاً مسلط هستم البته در کنار تسلط به زبان انگلیسی به واسطه علاقه شدیدی که به زبان داشتم با زبان های فرانسه، ایتالیایی و عربی نیز آشنایی پیدا کرده ام.

خودتان را به جای اساتید مصاحبه گر بگذارید حال به نظر شما کدامیک از شیوه های معرفی فوق می تواند در مصاحبه دکتری موثرتر واقع شود؟ متاسفانه خیلی از ماها به دلیل الگوگیری از سیاست های کلان کشورمان ناخواسته و بنا به دلیل نداشتن اعتماد به نفس کافی در مصاحبه های دکتری و شغلی رویکرد نوع اول را انتخاب می کنیم. یعنی دقیقاً  نقطه قوت خود را به نقطه ضعف تبدیل می کنیم.

این روزها صحبت از استاندارد سازی مصاحبه دکتری ۹۴ به میان آمده است. به هر حال هر اتفاقی که قرار باشد در الگو و روش مصاحبه رخ دهد بایستی همواره سعی کنیم اعتماد به نفس را در روز مصاحبه فراموش نکنیم.

 

*انتشار این نوشته در صورتی که مجدداً دستاویزی برای کوبیدن جناح های سیاسی مختلف نشود چه با ذکر و چه بدون ذکر منبع کاملاً مجاز است.*

, , , ,

دیدگاه خود را به ما بگویید.