تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ دی ۹۴.::. ساعت : ۵:۰۸ ب.ظ
فاقددیدگاه 843 بازدید

افزایش بودجه پژوهشی در سال ۹۵

به گزارش پرتال تحصیلات تکمیلی، به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در حاشیه صد و سی و هفتمین جلسه شورای «عتف» گفت: در سال ۹۵ قرار است سهم تحقیق و فناوری از تولید ناخالص ملی به یک درصد برسد، این سهم امسال ۴۷ صدم درصد خواهد بود.

وی افزود: در این جلسه شورای عتف اعضای شورا چند دغدغه داشتند که بحث قانون دائم که یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای است، یکی از این دغدغه‌ها بود که اعضای شورا تأکید کردند این اعتبارات به اعتبارات هزینه‌ای و تملک تبدیل شود.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های دیگر نیز حذف ردیف بودجه طرح‌های کلان ملی بود، با وجود اینکه در شورای عتف، بودجه برای این طرح‌ها مصوب شد و این ردیف بودجه طرح‌های کلان از برنامه سال ۹۵ حذف شده است و دوستان می‌گویند باید از ردیف‌های دیگر تأمین اعتبار کنیم.

احمدی ادامه داد: همچنین بحث تأکید بر برخی موازی‌کاری‌ها با شورای عتف نیز در این جلسه مطرح شد که به مصوبات شورا توجه بیشتری شود، زیرا این مصوبات لازم‌الاجرا است.

* راه‌اندازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از راه‌اندازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش با عنوان سامانه ساعت خبر داد و گفت: در حال حاضر یکی از خلأهای پژوهش این است که پژوهش در کشور متقاضی دارد ولی عرضه آن ساماندهی نشده است که قرار است در سامانه ساعت، این موضوع ساماندهی شود.

وی اضافه کرد:‌ البته به مصوبه‌ای نیاز داریم که شورای عتف تمام دستگاه‌ها را مکلف کند تا از ابتدای تعریف پروژه، فعالیت کنند که البته در حال حاضر به صورت آزمایشی تا حدودی فعال شده است.

* افزایش ۷۷ درصدی اعتبارات پژوهش و فناوری در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴

احمدی با بیان اینکه برای سال ۹۵ دولت ۷ هزار میلیارد تومان بودجه برای پژوهش درنظر گرفته است، گفت: ۷۵۹ میلیارد تومان بودجه مشخص وزارت علوم است و بقیه اعتبارات به صورت متمرکز درنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به افزایش ۷۷ درصدی اعتبارات پژوهش و فناوری در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ اظهار داشت: به دلیل متمرکز بودن ردیف‌ها، قضاوتی در مورد سهم وزارت علوم نداریم، ولی اعتبارات وزارت علوم ۹ درصد افزایش یافته و اعتبارات دانشگاه‌ها نیز افزایش ۱۰درصدی داشته است، اما بودجه‌های متمرکز وزارت علوم یعنی اعتبارات ستادی ۸ درصد کاهش داشته است که دوستان گفتند این بودجه‌ها مربوط به دانشگاه‌ها بوده که امسال به طور مستقیم به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود.

احمدی گفت: سهم وزارت علوم و زیرمجموعه از کل اعتبارات تحقیقاتی کشور در سال ۹۴ حدود ۱۸ درصد بوده که در سال ۹۵ به ۱۷ درصد می‌رسد.

 

,

دیدگاه خود را به ما بگویید.