تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۳.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه 680 بازدید

تازه ترین رتبه بندی وب‌سایت دانشگاه‌های جهان/ رتبه دانشگاه های ایرانی

رتبه دانشگاه های ایران

تازه ترین رتبه بندی وب‌سایت دانشگاه‌های جهان/ رتبه دانشگاه های ایرانی

به گزارش پرتال تحصیلات تکمیلی به نقل از خبرنگاری مهر، پایگاه رتبه بندی وبومتریکس بیش از ۲۲ هزار دانشگاه و موسسه تحقیقاتی جهان را بر مبنای چهار شاخص رتبه بندی می کند. در این بخش دانشگاه ها در یک رتبه بندی کلی جهانی و همچنین به صورت قاره ای تقسیم بندی می شوند. هر دانشگاه نیز می تواند وضعیت خود را مشاهده کند.

شاخص های اصلی که این رتبه بندی بر اساس آن انجام می شود شامل شاخص EXCELLENCE که نشان دهنده تعداد مقالات دانشگاه است که در نمایه استنادی اسکوپوس در میان ۱۰ درصد برتر استنادات است. شاخص OPENNESS که تعداد فایل هایی است که از وب سایت یک دانشگاه در گوگل اسکالر نمایه شده است. شاخص PRESENCE تعداد صفحات ایندکس شده از وب سایت دانشگاه در گوگل است و شاخص VISIBILITY که نشان دهنده تعداد لینک ها و صفحات بازدید شده است که البته با حذف بازدیدهای متناظر.

بر اساس این رتبه بندی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا همگی متعلق به ایالات متحده هستند و شامل دانشگاه های هاروارد،MIT، استنفورد، کرنل، میشیگان، کالیفرنیا برکلی، کلمبیا نیویورک، واشنگتن، مینه سوتا، پنسیلوانیا است.

آمار تعداد دانشگاه ها در رتبه بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا

ردیف نام کشور تعداد دانشگاهها
۱ ایالات متحده ۵۸ دانشگاه
۲ کانادا ۶
۳ انگلستان ۴
۴ چین ۴
۵ آلمان ۴
۶ استرالیا ۳
۷ هلند ۳
۸ ایتالیا ۲
۹ ژاپن ۲
۱۰ سوئیس ۲
۱۱ کره جنوبی ۲
۱۲ دانمارک ۱
۱۳ سوِِئد ۱
۱۴ برزیل ۱
۱۵ هنگ کنگ ۱
۱۶ نروژ ۱
۱۷ تایوان ۱
۱۸ فنلاند ۱
۱۹ مکزیک ۱
۲۰ اتریش ۱
۲۱ جمهوری چک ۱

در میان این رتبه بندی ۱۰۲ دانشگاه ایرانی قرار دارند که اولین آنها دانشگاه تهران با رتبه ۳۹۸ و آخرین آن دانشگاه آزاد گرمسار با رتبه ۵۸۸۵ قرار دارد.

نام دانشگاه رتبه جهانی رتبه در میان دانشگاه های ایرانی
دانشگاه تهران ۳۹۸ ۱
دانشگاه علوم پزشکی تهران ۴۲۲ ۲
دانشگاه فردوسی مشهد ۶۳۰ ۳
دانشگاه تربیت مدرس ۶۴۱ ۴
دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۷۰۴ ۵
دانشگاه صنعتی اصفهان ۷۴۰ ۶
دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۹۲۶ ۷
دانشگاه صنعتی شریف ۹۶۷ ۸
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۹۸۱ ۹
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۰۵۳ ۱۰

در تقسیم بندی منطقه ای نیز رتبه اول در آمریکای شمالی متعلق به دانشگاه هاروارد از ایالات متحده آمریکا (رتبه جهانی ۱)، رتبه اول در آمریکای جنوبی متعلق به دانشگاه ساوپولو از بزریل (رتبه جهانی ۲۹)، رتبه اول در اروپا متعلق به دانشگاه آکسفورد از انگلستان (رتبه جهانی ۱۷)، رتبه اول در آسیا متعلق به دانشگاه سئول از کره جنوبی (رتبه جهانی ۳۴)، رتبه اول در آفریقا متعلق به دانشگاه کیپ تاون از آفریقای جنوبی (رتبه جهانی ۳۵۰) است.

, , , , , , ,

دیدگاه خود را به ما بگویید.