تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۳.::. ساعت : ۳:۵۶ ب.ظ
فاقددیدگاه 500 بازدید

دانشگاه احمدی نژاد و حواشی

دانشگاه احمدی نژاد و حواشی
دانشگاه احمدی نژاد و حواشیReviewed by Phduni_aqu on Aug 6Rating: 4.5

دانشگاه احمدی نژاد و حواشی

این روزها خبرهای زیادی در رابطه با دانشگاه احمدی نژاد یا همان دانشگاه ایرانیان به گوش می رسد. برخی رسانه های خبری نظیر روزنامه مردم سالاری از لغو مجوز این دانشگاه صحبت به میان آورده و برخی دیگر نظیر خبرگزاری فارس بیان نموده اند که :

“عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این شورا ابلاغیه‌ای مبنی بر لغو مجوز دانشگاه ایرانیان ندارد”

از سوی دیگر دانشگاه ایرانیان با اطلاعیه ای موارد را شبهه افکنی خوانده و با مستندات از وجاهت قانونی خود سخن به میان آورده است. پرتال تحصیلات تکمیلی جدای تحلیل یک سویه اقدام به نشر این دیدگاه های بعضا متناقض نموده است.


 

مجوز دانشگاه احمدی‌نژاد باطل شد

به گزارش پرتال تحصیلات تکمیلی و به نقل از روزنامه مردم سالاری: مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی ابطال مجوز دانشگاه ایرانیان را به وزارت علوم اعلام کرده و احتمالا این مسئله را به خود دانشگاه نیز اعلام می‌کند.

سیدحسین حسینی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص اعلام ابطال مجوز دانشگاه ایرانیان به این دانشگاه از سوی وزارت علوم، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسئله را به ما اعلام کرده و احتمالا این مصوبه را به خود دانشگاه نیز اعلام می‌کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی به ما اعلام کرده مصوبه قبلی درباره این دانشگاه (صدور مجوز) بلا اثر و فاقد وجاهت است. وی با اشاره به مصاحبه یکی از معاونین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه، گفت: وی این مساله را منوط به نظر شورای گسترش درباره این دانشگاه دانسته، در حالی که شورای گسترش مجوزی برای دانشگاه ایرانیان صادر نکرده است.

حسینی گفت: قبلا مجوزی در خصوص تاسیس دانشگاه ایرانیان صادر شده بود که این مجوز در سایت این دانشگاه هم گذاشته شده است؛ آن مجوز بنا به درخواست شورای عالی ایرانیان و رئیس این شورا بود و مجوز آن برای تاسیس دانشگاه در خارج ایران صادر شده بود. شورای گسترش نمی‌تواند مجوزی برای داخل ایران داشته باشد، بنابراین عملا دفتر گسترش تاکنون درباره این دانشگاه تصمیمی نگرفته و مصوبه‌ای هم صادر نکرده که بخواهد باطل کند.

وی ادامه داد: ممکن است این بحث در شورای گسترش مطرح شود و چون در تصمیمی که شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته نکته‌ای را درباره شورای گسترش مطرح کرده و آن را منوط به نظر شورای گسترش دانسته، احتمالا شورای گسترش در این خصوص اظهارنظر خواهد کرد، اما شورای گسترش برای این دانشگاه با این ترکیب هیئت‌موسس در تهران مجوزی صادر نکرده است. مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم گفت: شورای گسترش قبلا در سال ۸۹ موافقت اصولی خود را برای یک ترکیب هیئت موسس جداگانه‌ای خارج از تهران اعلام کرده بود که آن هم به دلیل استعفای حدود نیمی از اعضای هیئت موسس عملا مجوز اصولی صادر شده از حیز انتفاع خارج شد و عملا در همان زمان بلااثر شد.

حسینی در پاسخ به این سوال که ممکن است در شورای گسترش تصمیم خاصی برای این دانشگاه اتخاذ شود؟ تصریح کرد: چون نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی قیدی را در خصوص شورای گسترش اعلام کرده، بنابراین اعضای شورای گسترش باید در این زمینه تصمیم‌گیری کنند. وی در خصوص اینکه آیا این دانشگاه می‌تواند مجددا درخواست مجوزی را داشته باشد؟ اضافه کرد: صدور مجوز برای تاسیس دانشگاه فرآیندی دارد که باید طی شود. ابتدا شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور مجوز آن موافقت کند و سپس فرآیند اخذ مجوز آن در شورای گسترش طی شود، اما با تصمیمی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص این دانشگاه گرفته، هیچ مصوبه‌ای برای ادامه فعالیت این دانشگاه وجود ندارد.


 

اطلاعیه دانشگاه ایرانیان پیرامون برخی شبهه افکنی های اخیر

پیرو برخی اظهار نظرهای اخیر پیرامون دانشگاه ایرانیان ضمن تقدیر و تشکر از اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیحات زیر و بعضاً برای چندمین بار جهت تنویر افکار عمومی تقدیم می گردد.

۱) مجوز اصلی تاسیس دانشگاه طی نامه شماره ۲۲/۲۴۵۰۹ مورخه ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شده که در متن آن موافقت اصولی شورای گسترش آموزش عالی به صراحت قید شده است که تصویر آن در وبگاه اطلاع رسانی دانشگاه قراردارد.

۲) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس ابلاغیه شماره ۲۲۸۱۲۸۸ مورخه ۱۳۸۹/۱۱/۱۷ با ایجاد کلیه رشته ها و در کلیه مقاطع تحصیلی در دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان موافقت نموده که تصویر آن در وبگاه اطلاع رسانی دانشگاه موجود است.

۳) اداره ثبت، اسناد و املاک قوه قضائیه بر مبنای تاییدیه صادر شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اقدام به ثبت و اعلام تاسیس دانشگاه و درج آن در روزنامه رسمی نموده که با توجه به مفاد اساسنامه به منزله تاسیس قطعی و نامحدود دانشگاه است.
۴) مصوبه شورای عالی محترم انقلاب فرهنگی در واقع تاکیدی بر تاسیس و مجوزهای قبلی است و ضمنا مجوز دایری مرکز و واحد آن در تهران را صادر کرده است.
۵) وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون هیچ ابلاغیه رسمی و قانونی که دال بر لغو مصوبات و ابلاغیه های قبلی آنان در رابطه با این دانشگاه باشد، صادر ننموده اند.
۶) همان طور که عضو محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی اخیراً اشاره نموده اند، شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ تصمیم جدیدی در خصوص وضعیت دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان نگرفته است.
۷) دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان، در اجرای مقررات و برای تحقق اهداف اساسنامه مصوب در آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۲، تصمیم خود برای راه اندازی چند رشته در گروه های مختلف آموزشی را به صورت مکتوب به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نموده که تا این لحظه هیچ پاسخی دریافت نکرده است. همچنین این دانشگاه در آذرماه سال گذشته، محل امکانات زیرساختی خود از جمله دفتر مرکزی و محل برگزاری کلاس ها را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام نموده که بازهم تاکنون هیچگونه اقدامی در خصوص رسیدگی و پاسخگویی در مورد آنها از سوی وزارتخانه های مذکور انجام نپذیرفته است.
۸) اظهارات گاه و بیگاه و بسیار متناقض برخی افراد در رسانه ها، و انکار واقعیت های مستند و مکتوب موجود در رابطه با دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان، به روشنی گویای انگیزه های آنان برای مقابله با فعالیت این دانشگاه، به هر شکل و با هر هزینه ای است.
علیرغم تمامی مسائل، این دانشگاه با جدیت تمام در حال برنامه ریزی و پیگیری جذب امکانات و نیروی لازم برای راه اندازی رشته های اعلام شده برای مرحله اول بوده و در عین حال تمامی تلاش خود را برای برطرف نمودن موانع خواهد نمود. با توجه به این مهم، دانشگاه در آینده بسیار نزدیک ضوابط و شیوه خود برای پذیرش دانشجو در دوره ها، رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی مربوط به مرحله اول را، از طریق وبگاه اطلاع رسانی خود اعلام خواهد کرد.
امید است که مسئولین محترم در وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی از توسعه علم و فناوری و تلاش های علمی و فرهنگی این دانشگاه استقبال نمایند و بر اساس ماموریت های ذاتی خود حمایت های لازم را در این زمینه بعمل آورند.
و من الله التوفیق
روابط عمومی دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان


شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغیه‌ای مبنی بر لغو مجوز دانشگاه ایرانیان ندارد:ابلاغ مصوبه اصلی 

محمدمهدی زاهدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، پیرامون اقدامات این شورا در خصوص لغو مجوز دانشگاه ایرانیان گفت:‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی چنین مصوبه‌ای نداشته بلکه اصلاح ابلاغیه‌ای درباره این زمینه‌ صورت گرفته است.

وی افزود: مصوبه‌ای که در گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته این بوده است که اجازه داده می‌شود دانشگاه ایرانیان شعبه‌ای در تهران داشته باشد و ابلاغ این بوده که اجازه داده می‌شود یک دانشگاهی در تهران زده شود که ابلاغ آن اشتباه بوده است.

زاهدی تأکید کرد: بر همین اساس قرار بر این شد که ابلاغ اشتباه تصحیح شود و اصلاح ابلاغ مصوبه صورت گیرد. ضمن اینکه خود دانشگاه ایران با دو مشکل روبرو است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اولین اشکال دانشگاه ایرانیان این است که بعضی از اعضای هیأت مؤسس آن در چند سال گذشته استعفاء داده‌اند و اگر این دانشگاه می‌خواهد به کار خود ادامه دهد باید هیأت مؤسس خود را ترمیم کند.

وی افزود: مشکل دیگر این دانشگاه اساسنامه آن است. بدین معنی که اساسنامه‌ای که برای دانشگاه ایرانیان در نظر گرفته بودند در تیپ دانشگاه غیرانتفاعی نیست که باید آن هم اصلاح شود.

زاهدی در پایان تصریح کرد: در سال ۸۹ وزارت علوم به دانشگاه ایرانیان مجوز فعالیت داد، بعدها آنان مصوبه‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفتند مبنی بر اینکه این دانشگاه شعبه‌ای در تهران داشته باشد، این مصوبه به صورت اشتباه اینطور به وزارت علوم ابلاغ شد که دانشگاهی در تهران تحت این عنوان ایجاد شود و حال قرار شده مصوبه اصلی مبنی بر ایجاد شعبه دانشگاه ایرانیان در تهران ابلاغ شود.


نظر وزیر علوم در رابطه با دانشگاه احمدی نژاد

وزیر علوم با تشریح دلایل عدم اعلام لغو مجوز دانشگاه ایرانیان به این دانشگاه، گفت: ابلاغ مصوبه به دانشگاهی که قانونی نیست، دشوار است.

به گزارش فارس، رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه مراسم افتتاحیه المپیاد دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی در جمع خبرنگاران گفت: مجوز دانشگاه ایرانیان از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی لغو شده است و به طور کامل کن‌لم یکن تلقی می‌شود.

او در رابطه با اینکه این ابلاغ به دانشگاه ایرانیان انجام نشده است، گفت:‌ ابلاغ مصوبه به دانشگاهی که قانونی نیست، دشوار است؛ بنابراین هنوز مصوبه ابلاغ نشده است.

به گفته او دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به دنبال راهی برای ابلاغ مصوبه به مسئولان این دانشگاه است.

 

قضاوت با خوانندگان

انتهای پیام//

 

, , , , , , , , , , ,

دیدگاه خود را به ما بگویید.