تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ دی ۹۴.::. ساعت : ۵:۲۳ ب.ظ
فاقددیدگاه 869 بازدید

دستگاه نمونه‌برداری رسوبات عمقی ارائه شد

محققان ایرانی موفق شدند دستگاه نمونه بردار رسوبات مغزی (عمقی) اکوسیستم‌های آبی کم عمق و زمین‌های باتلاقی را ارائه کنند که از طریق این دستگاه می‌توان به مطالعه رسوبات عمقی(مغزی) اکوسیستم‌های آبی از جمله دریاها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها و نیز زمین‌های باتلاقی پرداخت.

دستگاه‌های نمونه بردار مغزی (عمقی) فعلی بیشتر برای اعماق زیاد از جمله اقیانوس‌ها و دریاها استفاده می‌شوند، در انتهای اینگونه نمونه بردارها معمولا وزنه قرار دارد که زمانی که در آب قرار می‌گیرد نمونه بردار شتاب پیدا کرده و درون رسوبات می‌رود و این دستگاه‌ها دارای عیب‌هایی مانند عدم سهولت جابه جایی دستگاه با قایق به دلیل وزن زیاد، عدم امکان نمونه‌برداری رسوبات محیط‌های آبی کم عمق است.

ولی در دستگاه تولید شده، طراحی دستگاه به گونه‌ای است که امکان نمونه برداری در محیط‌های آبی کم عمق از یک متر تا ۵ متر وجود دارد، همچنین نیازی به استفاده از وزنه در این دستگاه نبوده و می‌توان دستگاه را با استفاده از نیروی دست و هم با استفاده از نیروی مکانیکی راه اندازی کرد.

در این دستگاه، قطعات قابل جدا شدن از یکدیگر بوده و جابجایی آن آسان است، امکان جابجایی دستگاه با استفاده از قایق وجود دارد، داخل دستگاه دارای لوله پی وی سی بوده بنابراین برای سنجش میزان فلزات سنگین رسوبات دستگاه دارای محدودیت نیست.

نتایج حاصل از نمونه برداری و با دقت بسیار زیادی حاصل می‌شود و در انتهای دستگاه دریچه یک طرفه قرار دارد بنابراین هنگام بیرون کشیدن دستگاه از آب امکان ریزش نمونه‌های رسوبات در آب وجود ندارد.

همچنین این دستگاه قابلیت اتصال به موتور بادی (بکس بادی) با قدرت بسیار زیاد را دارد که توسط کپسول اکسیژن قابل حمل استفاده می‌شود.

رضا عقیانی و علی وثوق محققان کشورمان موفق به ساخت دستگاه نمونه بردار رسوبات مغزی (عمقی) شدند.

پرتال تحصیلات تکمیلی به نقل از فارس

دیدگاه خود را به ما بگویید.