تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۷ مهر ۹۳.::. ساعت : ۹:۰۳ ب.ظ
فاقددیدگاه 1,212 بازدید

لذت کار علمی بیشتر است یا نوشتن مقاله ISI: درسهایی از پروژه جهانی ژنوم انسان

لذت کار علمی یا نگارش مقاله ISI

لذت کار علمی بیشتر است یا نوشتن مقاله ISI: درسهایی از پروژه جهانی ژنوم انسان


 برای پروژه ژنوم انسان  ۶ میلیارد دلار هزینه شد و ربات ها و ابر رایانه هایی برای آن طراحی شدند که عمل آنالیز و ذخیره سازی اطلاعات را انجام دهند. به نظر شما مقاله این پروژه چهانی در کجا چاپ شد؟


این نوشته برگرفته از  تجارب شخصی اسماعیل عبداله زاده مدرس ده ها کارگاه مقاله نویسی ISI است. این مقاله  برای آن دسته از افرادی نوشته شده که صرفاً به چاپ مقاله ISI فکر می کنند.

 

 موسسات پایان نامه نویس و مقاله نویس

در دوران تحصیل به خاطر دارم دانشجویان به چند گروه تقسیم می شدند. یک گروه از دانشجویان -گروه اول- شدیداً درس خوان بودند؛ که اصطلاحاً به آنها … گفته می شد، کلید موفقیت این گروه در گرو نگارش خط به خط صحبت های اساتید در جزوه  و مطالعه آن در تمامی اوقات بود. این دسته شدیداً در تکاپوی ماکزیمم کردن نمره پایان ترم بودند. گروه دوم، ویژه بی خیال ها بود. این دسته بی خیال ظاهرا  به دنبال وقت گذرانی بوده تا بقیه آنها را مهندس یا دکتر صداشون کنن؛ مطابق نظر این افراد دانشگاه هم فاله هم تماشا. در این میان، یک گروه سومی هم وجود داشت.  یک گروه بسیار اندک که بخاطر پیشرفت علمی و حل مسئله درس می خواندند.

به نظر می رسد آن دسته که تمام تمرکز و همت خودشون رو وابسته به نمره گرفتن کرده بودند (گروه اول) و آن گروه خوش گذران (گروه دوم) از جهاتی با هم فرقی نمی کنند…. در واقع هر دوگروه لذت کار علمی را نچشیدند و به عمق تحقیق برای حل مشکل (نه گرفتن نمره) هرگز پی نبردند …  اساتید کمی وجود داشته و دارند که لذت حل یک مشکل علمی و یا یک تحقیق علمی را به دانشجویان یاد دهند و حتی از آن خاطره ای تعریف کنند… هر دو دسته نهایتاً پس از چند سال بالاخره مدرک می گرفتند و امروز  نتیجه آن شد که کشور ما با داشتن ۴ میلیون دانشجو هنوز در مسایل ابتدای صنعت، جامعه و اقتصاد مشکلات عدیده ای دارد.

حتماً تا به حال به موسسه های پایان نامه نویس که مثل زنبور اطراف کندوی میدان انقلاب تهران جمع شده اند، برخورد کرده اید. به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی این وضعیت عدم آشنایی دانشجویان با کار علمی و عدم درک لذت کار علمی است (البته در کنار بی قانونی، بی کفایتی و …).  دانشجویان گروه اول و  دوم (با جمعیت قابل توجه)  متقاضیان خوبی برای این موسسات پایان نامه نویس و مقاله نویس هستند.

این روزها هم وضع به همان روال سابق دنبال می شود، بنابراین خیلی طبیعی است که از بین کار علمی و مقاله نویسی، اصالت به نگارش مقاله ISI داده شود (مقاله مثل همان اکسیر نمره است که موجب گرفتن مدارک عالیه می شود) در حالیکه کار علمی واقعی به فراموشی سپرده شده است.  اولین باری که در آزمایشگاه به یک روش ساده شمارش باکتری دست یافتیم را هنوز فراموش نمی کنم، چه لذت زیادی داشت، اینکه ما داریم برای اولین بار و با تلاش خودمان برخی مطالب رو یاد میگیریم واقعاً لذت بخش بود. این موضوع انرژی زیادی برای ادامه کار به ما می داد… گاهی با دوستان در شمارش باکتری ها در محیط مایع آن هم فقط با چشم (بدون کشت و یا استفاده از اسپکتوفوتومتر) مسابقه می گذاشتیم (حتماً می پرسید مگر می توان باکتری هایی رو که با چشم دیده نمی شوند بدون میکروسکوپ و یا دستگاه خاصی شمارش کرد). آن اواخر هم دقت ما در شمارش مساوی با دقت دستگاه شده بود. اکتشافات حتی بعضا ساده در تحقیقات بنیادی و کاربردی به پژوهشگر انرژی غیر قابل وصفی را برای ادامه کار می دهد. حال این روحیه در بین دانشجویان کمرنگ شده، که می بایست به فکر احیای آن بود… به وضوح دیده می شود پروژهای علمی در سطح بین المللی در بدو امر تنها به دنبال حل یا کشف یک مسئله هستند و نه صرفاً چاپ مقاله ISI.

 

مقاله ISI چاپ شده از پروژه جهانی ژنوم انسان

پروژه جهانی ژنوم انسان رو ۱۰ سال پیش به خاطر دارید؟

طرح نقشه‌برداری و تعیین توالی کل ژنوم انسان اولین بار در سال ۱۹۸۴ در کنفرانسی در Alta Uta عنوان شد. تأمین قسمتی از بودجه این پروژه را دپارتمان انرژی آمریکا به عهده گرفت و در سال ۱۹۸۸ کنگره آمریکا رسماً اجرای پروژه ژنوم انسانی را از سال ۱۹۹۱ به مدت ۱۵ سال تصویب کرد. پروژه ژنوم انسان یک تلاش بین المللی بود که ۱۳ سال به طول انجامید. پیشرفت سریع فناوری به اتمام پروژه شتاب داد و پروژه در سال ۲۰۰۳ به اتمام رسید. اهداف پروژه تعیین توالی کامل ۳ میلیارد زیرواحد DNA، تعیین همه ژن های انسان، و قابل دسترس قرار دادن اطلاعات ژنی برای مطالعات زیستی بیشتر، بود.
بطور کلی نتایج پروژه ژنوم انسان نه تنها چهره دانش ژنتیک مولکولی انسانی را دگر گون کرد بلکه بر بیشتر علوم زیستی اثرات زیادی داشت.

به نظر شما نتایج پروژه ژنوم انسان در قالب مقاله ISI چاپ شد؟

بله در معتبرترین نشریات دنیا (که چاپ حتی یک مقاله ارزوی خیلی از دانشمندان دنیا است نظیر  نیچر) به چاپ رسید. به شکل مقاله ژنوم انسان دقت کنید.

(برای نمایش بزرگتر مقالات بر روی اشکال کلیک کنید).

مقاله پروژه ژنوم انسان

مقاله ساینس

به مقاله اول تاکنون بیش از ۱۵ هزار بار استناد (تعداد ارجاعات یا رفرنس دهی سایر مقالات به آن) شده است. آیا نویسندگان این مقاله در ابتدا به دنبال چاپ مقاله ای اس ای بوده اند؟

به نظر شما این مقاله ۶۰ صفحه ای چند نویسنده دارد؟

چقدر به کار گروهی بها می دهیم؟

فراموش نکنیم که گروه های تحقیقاتی موفق (و صد البته موفق در نگارش بهترین مقالات علمی دنیا) هدف انها صرفاً نگارش مقاله نبوده ، بلکه این گروه ها همواره در پی کشف مسایل یا حل مشکلات خود و جامعه برآمده اند و نهایتاً با نگارش مقاله شادی خود را با سایرین به اشتراک گذاشته اند” …

 

انتشار این نوشته چه با ذکر منبع چه با عدم ذکر منبع کاملاً بدون مانع است.

عبداله زاده- مهرماه ۹۳

ویرایش اول: آبان ۹۳

 

 

, , , ,

نظرات بسته شده است.