تاریخ انتشار :یکشنبه ۶ تیر ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۰۹ ق.ظ
فاقددیدگاه 2,283 بازدید

مجازات سرقت ادبی چیست؟ حبس تادیبی از شش ماه تا سه سال

مجازات سرقت ادبی چیست؟ حبس تاديبي از شش ماه تا سه سالReviewed by Phduni_aqu on Jun 26Rating: 4.5

مجازات سرقت ادبی

طبق تعریف ماده ۲۳ قانون حمایت از مولفان، مصنفان و هنرمندان (مصوب ۱۱/۱۰/۱۳۴۸):

ماده ۲۳ قانون مذکور می گوید: «هرکس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورنده، بدون اجازه او یا به عمد به نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده، نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس تادیبی از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد».

جهت اریه شکواییه و دادخواست کافیست نزد دادسرای رسانه (واقع در تهران، میدان عدل – نزدیک به ایستگاه مترو پانزده خرداد که پیاده راهی نیست) (دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دقیقا طبقه همکف ساختمان مرکزی دادسرای عمومی و انقلاب تهران است) شکواییه را به دقت تکمیل کنید و مستندات مربوطه را ارایه دهید. بهتر است پیش از مراجعه شکواییه را به صورت تایپ شده به همراه داشته باشید تا نکته ای را از قلم نیافتد. پس از تکمیل مبلغ پنج هزار تومان (۵۰ هزار ریال) به عنوان ابطال تمبر گرفته می شود. طرح ضرر و زیان نیز در دادگاه های حقوقی قابل انجام است، همچنین بهتر است به جای اینکه طرح ضرر و زیان را به دادگاه حقوقی بسپارید، از طریق دفاتر خدمات قضایی طرح ضرر و زیان را دقیقا در همان شعبه رسیدگی جرایم (پس از انتقال پرونده از دادسرای رسانه به دادگاه کیفری مربوطه) بخواهید. مبلغ ضرر و زیان را نیز نیاز نیست بنویسید و بنویسید مطابق نظر کارشناسی که انگاه در صورتی که جرم احراز شود بخش مالی شما در همان شعبه به کارشناسان دادگستری ارسال خواهد شد و پس از پرداخت هزینه کارشناسی پانصد هزار تومان در سال ۹۵ مبلغ توسط کارشناسان تعیین می شود. در صورتی که دادخواستی به شعبه کیفری نفرستید تنها بخش کیفری جرم رسیدگی خواهد شد و می بایست با هزینه بیشتری از طریق دادگاه های حقوقی داستان را پیگیری کنید.

دادسرای رسانه مخصوص پیگیری کیفری است البته تا جایی که بنده می دانم. درشهرستان ها نیز به نظر می رسد دادگاه های عمومی بتوانند موضوع را بررسی کنند اما مطمئن نیستم جهت اطمینان در دادگاه های عمومی شهرستان می توانید از واحد ارجاع یا عریضه نویسی و یا واحد ارشاد سوال بپرسید. بنابراین می توان گفت قانون گذار محترم در خصوص سرقت ادبی حساسیت نسبتاً مطلوبی دارد اما با توجه به عدم آگاهی و یا سوء استفاده افراد سود جو به نظر می رسد در اجرای قانون نیز باید تا آنجاییکه ممکن است دقت لحاظ گردد. اطلاعات این متن برگرفته از تجربیات شخصی می باشد و ممکن است نکاتی از قلم افتاده باشد. امیدوارم روزی بساط مقاله نویسی و پایان نامه نویسی و همچنین سرقت علمی از کتابهای دیگران پایان یابد.

 

 

 

, , , , , ,

دیدگاه خود را به ما بگویید.