تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ دی ۹۴.::. ساعت : ۵:۲۶ ب.ظ
فاقددیدگاه 887 بازدید

محققان از پسماندهای کشاورزی کود زیستی مایع تولید کردند

در ده‌‌های اخیر با افزایش مصرف کودهای شیمیایی مشکلات جدی بر سلامت انسان، محیط زیست و اقتصاد جامعه تحمیل شده است، یکی از راهکارهای تولید بهینه محصول‌های کشاورزی به همراه حفظ سلامت انسان و محیط زیست، ضرورت استفاده بیشتر از باکتری‌های مفید خاکزی است.

محققان پارک علم و فناوری خراسان شمالی موفق شدند طرحی ارائه کنند که از این طریق مواد ضایعاتی و پسماندهای کشاورزی را بازیافت و کود زیستی مایع تولید می‌شود با تولید این کود هزینه تامین کود برای کشاورزان کمتر می‌شود. قیمت تمام شده این کود به دلیل استفاده از ضایعات( به عنوان مواد اولیه) کم و اثر بخشی آن بسیار زیاد است.

در این طرح باکتری‌های خاکزی مفید برای رشد و باردهی گیاهان از خاک جدا و تخلیص می‌شوند.

این کود تامین کننده ازت گیاه است و می‌تواند به جای کودهای شیمیایی ازته استفاده شود. این کود( شامل باکتری های ازتو باکتر) به محض ورود به خاک شروع به فعالیت کرده و علاوه بر ازت با تولید مواد دیگری مانند محرک رشد رویشی (افزایش رشد ساقه، ریشه زایی، افزایش تعداد و اندازه برگ‌ها) و زایشی( افزایش گل دهی، میوه دهی و افزایش کیفیت محصول) رشد گیاه را افزایش می‌دهند.

این مواد برخی از باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زای گیاهی را دفع می‌کنند و از ایجاد بیماری و آفت جلوگیری می‌کنند. این کود همچنین مقاومت گیاه را به شرایط سخت محیطی مانند شوری خاک، کم آبی و آهکی بودن خاک افزایش می‌دهد.

در فرآیند تولید این کود هیچ گونه مواد شیمیایی و صنعتی استفاده نمی‌شود و محصول کاملا ارگانیک است. پرتال تحصریلات تکمیلی به نقل از خبرگزاری فارس

 

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.