تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵.::. ساعت : ۶:۲۳ ب.ظ
فاقددیدگاه 837 بازدید

مهمترین ویژگی های انتخاب مجلات ISI معتبر: دیدگاه شخصی دکتر اسماعیل عبداله زاده

مهمترین ویژگی های انتخاب مجلات ISI معتبر: دیدگاه شخصی دکتر اسماعیل عبداله زادهReviewed by Phduni_aqu on Nov 20Rating: 4.5

مهمترین ویژگی های انتخاب مجلات ISI معتبر: دیدگاه شخصی اسماعیل عبداله زاده

در حال حاظر بیش از ۱۸۰۰۰ مجله ای اس ای در دنیا وجود دارد که از این میان ۱۱ هزار مجله دارای ضریب تاثیر یا IF است. پر واضح است که همه مجلات ای اس ای دارای سطح علمی یکسانی نیستند. از این رو انتخاب صحیح یک مجله ISI که همواره چاپ مقاله در آن افتخار افرین باشد ممکن است سوال خیلی از پژوهشگرانی باشد که تازه به این مسیر قدم می گذارند.

به نظر بنده اگر محققی ویژگی های ذیل را برای یک مجله مد نظر قرار دهد به احتمال بالای ۹۹ درصد مسیر را درست پیموده است.

editing

۱- حصول اطمینان از رایگان بودن مجله ISI

در توضیح اینکه اکثر مجلات ISI رایگان هستند و هزینه ای بابت چاپ مقاله از پژوهشگر دریافت نمی کنند، بلکه درآمد اصلی انها از محل فروش مقالات باکیفیت خودشان است. بنابراین مجلات پولی محل مناسبی برای چاپ یافته های تحقیقاتی خوب نیست و احتمال ورود این دسته از مجلات به بلک لیست در آینده با احتمال بسیار بالایی افزایش می یابد.

 

۲- تخصصی بودن

مجلاتی که فقط در یک چارچوب معینی مقاله چاپ می کنند بسیار کیفیت بالاتری نسبت به مجلات چند رشته ای یا به اصطلاح مالتی دیسیپلینری دارند.

 

 

۳- چاپ مجله در انتشاراتی معروف و معتبر

صرف حضور یک مجله در انتشاراتی های معروف نظیر وایلی، اشپرینگر، الزویر و … می تواند دلیل اولیه برای کیفیت مجله باشد.

لینک سایت برخی از انتشاراتی های معرف (انتشاراتی های معروف زیر در صدها رشته دارای مجله ISI هستند. جهت حصول اطمینان از ای اس ای بودن مجله می توانید به سایت تامسون رویترز مراجعه فرمایید)

http://www.sciencedirect.com

http://springer.com

http://onlinelibrary.wiley.com

تجربه شخصی: بیشتر مجلات پولی که داوری چندان سختی ندارند و در چندین رشته اقدام به چاپ مقاله می کنند در سالهای بعد به بلک لیست راه خواهند یافت.

 

در پایان اینکه چاپ مقاله ای اس ای مناسب مستلزم صرف زمان، تلاش و همچنین نوآوری در تحقیق است و اصطلاحاً راه میانبری که سریع به پاسخ برسد یک سرابی بیش نیست.

پی نوشت:

بیشتر موسساتی که اقدام به چاپ مقاله می نمایند تنها تارگت اصلی آنها مجلات  پولی است و هنری برای چاپ مقاله در مجلات با کیفیت و رایگان ندارند، پس شخصاً تلاش کنید مسیر علمی خود را به دست گیرید.

مطالب ارایه شده تنها تجربیات شخصی بنده پس از یک دوره چندساله تدریس به بیش از هزار دانشجو در حوزه نشر علمی بوده است و امید که پژوهشگران محترم توجه بیشتری به چاپ مقالات ارزشمند خودشان داشته باشند.

 

با آرزوی موفقیت– دکتر عبدالله زاده

اربعین حسینی ۱۳۹۵

, , ,

دیدگاه خود را به ما بگویید.