تاریخ انتشار :جمعه ۱۸ دی ۹۴.::. ساعت : ۶:۳۱ ب.ظ
فاقددیدگاه 1,527 بازدید

نقش درصد امتیاز آزمون دکتری ۹۵ (امتیاز کتبی چند؟ مصاحبه چند؟)

نقش درصد امتیاز آزمون دکتری 95 (امتیاز کتبی چند؟ مصاحبه چند؟)Reviewed by Phduni_aqu on Jan 8Rating: 4.5

نقش درصد امتیاز آزمون دکتری ۹۵ (امتیاز کتبی چند؟ مصاحبه چند؟)

پس از حرف و حدیث های فراوان راجع به طرح سنجش و پذیرش کمسیون مجلس، آنچه که واضح است ضرایب گفته شده (۵۰ کتبی، ۲۵ سوابق و ۲۵ مصاحبه) برای کنکور ۹۶ اجرایی خواهد شد آن هم درصورت ابلاغ. داوطلبان آزمون دکتری ۹۵ وزارت علوم هر روز خبرهای جدیدی از این حوزه می شنوند اخرین خبر اینکه آزمون دکتری یک GRE داخلی بوده (شاید به مفهوم ۱۰۰ درصد مصاحبه) و وظیفه غربالگری اولیه را خواهد داشت.

متن خبر:

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: طرح سنجش و  پذیرش دکتری در صورت نهایی شدن هم برای ورودی‌های سال ۹۵ قابل اجرا نیست.

 مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به طرح سنجش پذیرش تحصیلات تکمیلی و مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری گفت: این طرح در مجلس مطرح شده است و البته هنوز نهایی نشده، اما در صورت نهایی و ابلاغ شدن،  برای وزارت علوم نیز لازم الاجرا خواهد بود.

وی ادامه داد: اما آنچه قابل پیش بینی بوده، این است که مطمئن هستیم که این طرح برای برای وردی‌های ۹۵ قابل اجرا نبوده و برای ورودی های ۹۶ اجرایی خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: برای ورودی‌های ۹۵ همان روال سابقی که اعلام شده بود، قابل اجرا خواهد بود، که دانشجویان در یک طرح غربالگری آزمون متمرکز جی ار ای « GRE»را گذرانده و سپس به دانشگاه‌ها مراجعه کرده و  دانشگاه‌ها با ارزیابی تخصصی آنها را در سیستم خود پذیرش می کنند.

به گزارش مهر، کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به تازگی به تصویب مجلس رسیده است که با وجود تصویب کلیات طرح، مواد ۲ و ۵ طرح، برای بررسی و رفع ابهام از صحن علنی به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع شد.

با توجه به اصلاحات به عمل آمده در این کمیسیون، مجدداً در صحن علنی در دستور بررسی قرار گرفت و نمایندگان با بررسی و تصویب ماده ۲ و ۵ این طرح، به تشکیل شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و نحوه پذیرش دانشجویان دکتری رأی موافق دادند.

در حال حاضر تنها بند مربوط به سهمیه های قانونی مندرج برای مقاطع تحصیلات تکمیلی به تصویب نهایی نرسیده است.

قبلاهم شریعتی گفته بود:

(خبر قدیمی)  بر اساس رویه جدید و پس از امتحان GRE، دانشجو به دانشگاه‌ها معرفی می‌شود و متناسب با کف امتیازی که هر دانشگاه برای خود تعریف می‌کند، نسبت به پذیرش دانشجو اقدام خواهد کرد و میزان سخت‌گیری در پذیرش در اختیار خودشان خواهد بود.

 

توصیه پرتال تحصیلات تکمیلی:

در کنار آماده سازی خود برای آزمون کتبی، توجه ویژه ای نیز به رزومه علمی پژوهشی خود داشته باشید!

 

پی نوشت:

GRE همان ازمون کتبی است که سازمان سنجش برگزار می کند و منظور جی ار ای خارج از کشور نیست.

, , ,

دیدگاه خود را به ما بگویید.