تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵.::. ساعت : ۶:۳۷ ب.ظ
یک دیدگاه 3,099 بازدید

هزینه چاپ مقاله ISI: اگر چیزی را نمی دانیم….

هزینه چاپ مقاله ISI
هزینه چاپ مقاله ISI: اگر چیزی را نمی دانیم....Reviewed by Phduni_aqu on Aug 16Rating: 5.0

هزینه چاپ مقاله ISI: اگر چیزی را نمی دانیم مردم را گمراه نکنیم…

تقریباً مدت زیادی بود که تصمیم داشتم مقاله جامعی در خصوص هزینه چاپ مقاله ISI بنویسم. معمولاً صحبت های خودم رو در کلاس های آموزشی به یک جمله ختم می کنم و آن اینکه اگر در پروسه چاپ مقاله ISI پولی را به مجله ای پرداخت کردید، به احتمال بالای ۹۵ درصد راه را اشتباه رفته اید!!

در این تاپیک دقیقاً می خواهم راجع به این موضوع صحبت کنم تا ببینیم چطور بی سوادی را پول جبران می کنیم. در وضعیت کنونی الی ماشاالله موسسات چاپ مقاله ISI در کشور مثل قارچ رشد کرده اند. این موسسات همواره در یک جبهه رویکرد بسیار علمی از خود بروز داده در حالی که هیچ کس غیر از خودشان نمی داند که چقدر پول دوست هستند! حتی اگر شاعبه ای از وجود مجلات ISI رایگان مطرح شود به گونه ای فضا سازی انجام می دهند که از اصل مجلات رایگان را منکر می شوند و چاپ مقاله را در آنها غیر ممکن جلوه می دهند.

روی برخی سایت ها هم اخذ هزینه توسط مجلات کاملاً عادی و طبیعی جلوه داده می شود که صد درصد با آن مخالفم. حرف های بسیار خنده داری هم هر از گاهی پژوهشگران به من منتقل می کنند. دوستی می گفت اگر مقاله خود را به یک مجله ISI رایگان بفرستیم از طریق IP کامپیوتر می فهمند که ایرانی هستیم مقاله مان را چاپ نمی کنند. یا اینکه گفته می شود مجلات ای اس ای هزینه جاری خود را باید از محلی جبران کنند بنابراین پول می گیرند.

حال یک سوال اساسی آنجاست که چرا محققی که سالها برای یک کار علمی زحمت کشیده است باید برای چاپ مقاله خودش  به مجله پول بپردازد؟ آیا عادلانه است؟

پاسخ: به صورت کلی دو طیف مجله آی اس آی داریم گروه اول شامل مجلاتی هستند که برای چاپ مقاله هزینه ای نمی گیرند (که تعداد آن ها نیز بسیار زیاد است) این مجلات به اصطلاح Publication fee ندارند و هزینه خود را از محل فروش مقالات با کیفیتشان جبران می کنند ( نظیر بیشتر مجلات الزویر یا اشپرینگر). برخی مجلات نیست تحت نظر یک دانشگاه یا یک مرکز تحقیقاتی هستند و تحت حمایت قرار می گیرند. بنابراین این دسته از مجلات مقالات با کیفیت بالا را به چاپ می رسانند تا به نوعی تضمین کننده رشد خودشان نیز باشند. گروه دوم ، مجلاتی هستند که دکان دلالی باز کرده و به ازای چاپ مقاله از نویسندگان پول می گیرند به این بهانه که چون مقالاتشان Open access است باید درآمدی برای بقای خود داشته باشند. خب چرا این مجلات همانند مجلات گروه اول مقالات خود را به فروش نمی رسانند؟ پاسخش کاملا واضح است به این دلیل که این مجلات ذاتاً توسط افراد آکادمیک اداره نمی شود و چه کسی است که بخواهد برای مقالات بی کیفیتشان هزینه ای پرداخت کند. نکته جالب بعدی اینکه این مجلات هیچگاه در رتبه بندی مجلات در سطح بالایی قرار نمی گیرند و در غالب موارد فاقد ایمپکت فاکتور مناسب هستند. البته ناگفته نماند که برخی مجلات با کیفیت وجود دارند که مقالاتشان نیز open access بوده و در عین حال رایگان نیز هستند!. لازم به ذکر است هزینه Open access fee مجلات الزویر و اشپرینگر کاملاً اختیاری بوده و نیازی به پرداخت آن نیست.

با این توضیحاتی که داده شد تکلیف شما به عنوان یک نویسنده با ذکاوت مشخص است. ارسال مقاله به مجله پولی که نهایتاً در بلک لیست وزارتین قرار می گیرد کار عاقلانه ای نیست. به عنوان یک کار علمی می توانید بررسی لیست سیاه وزارت علوم را دانلود نموده و با سرچ کردن سایت های مجلات بلک لیست شده متوجه خواهید شد که اکثر مجلات این لیست پولی هستند! داوری این دسته از مجلات کاملاً سر سری بوده  چرا که تنها به سود خودشان می اندیشند. متاسفانه هر روزه تعداد جدید مجلات پولی اضافه می شوند به این دلیل است که شناسایی سریع آنها برای وزارتخانه با دشواری هایی همراه است و با تاخیر در بلک لیست جای خواهند گرفت. هرچند که می توان با اندکی درایت بیشتر به راحتی این مجلات را شناسایی نمود.

بنابراین اگر فردی موفق شد مقاله خود را در یک مجله ISI پولی به چاپ برساند، نباید آفرین گفت. البته این مشکل از زمانی آغاز شد که دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی را مجبور به چاپ مقاله در مجلات ای اس ای بدون هیچ ضوابطی کردند. لیست سیاه وزارت هم هر از روزه اگر آپدیت شود (که نمی شود) پاسخگو نخواهد بود.

 

راهکار شناسایی مجلات پولی:

بیشتر مجلات ISI اگر پولی باشند در راهنمای نویسندگان خودشان یا guide for authors  میزان هزینه publication fee را اعلام می نمایند که از این طریق به راحتی می توان مجلات پولی را شناسایی و از ارسال مقاله به آنها اجتناب نمود.

هزینه

 

, , , , , , , , , , ,

یک دیدگاه

  1. داود گفت:

    ممنون از مطالب آموزنده تان. روشنگرانه و بسیار مفید بود

دیدگاه خود را به ما بگویید.